Program: (Talks are 25 minutes + 5 minutes question)
SUN: Welcome Reception – 5 – 7pm at the Physics Center
MON
Morning session: 8:00-10:30. Chair: Ulrich Schneider
8.00-8.10: Welcoming remarks
8.10-8.40: Thomas Peter Devereaux
8.40-9.10: Richard Averitt
“Dynamics, Control, and Metastability in Correlated Oxides”
9.10-9.30: Coffee break
9.30-10.00: Joel Moore
10.00-10.30: Dima Abanin
Evening session: 16:30-19:00. Chair: Andrew Green
16.30-17.00: Sergio Boixo
“Characterizing Beyond-Classical Computing in Near-Term Devices”
17.00-17.30: Simon Gustavsson
“Dynamical control techniques with superconducting qubits”
17.30-17.50: Break
17.50-18.20: Sergei Isakov
“Tunneling in Quantum Monte Carlo”
18.20-18.50: Marin Bukov
“What can Reinforcement Learning Teach us about Quantum State Preparation?
TUE
Morning session: 8:00-10:30. Chair: Vladimir Dobrosavljevic
Philip Kim
Steve Nagler
Danny Shahar
“A finite-temperature insulator”
Johannes Knolle
“The anomalous de Haas-van Alphen effect and excitons in a topological Kondo insulator”
Evening session: 16:30-19:00. Chair: Maksym Serbyn
Aditi Mitra
“Entanglement properties of Floquet Chern insulators”
Chris Laumann
“The quasi-periodic transverse field Ising glass”
Juan Garrahan
“Soft matter perspective on quantum non-equilibrium”
Alex Levchenko
Poster session
WED
Morning session: 8:00-10:30. Chair: Christian Gross
David Schuster
Jeff Thompson
Takis Kontos
“Cavity quantum electrodynamics with carbon nanotubes: strong electron-photon coupling and compressibility measurements”
Masahito Ueda
“Quantum many-body dynamics and critical phenomena under continuous observation”
Evening
4:30pm Physics Cafe (Vedika Khemani and Suchitra Sebastian)
5:30pm Public talk: Markus Greiner
THU
Morning session: 8:00-10:30. Chair: Jeff Thompson
Christian Gross
“Exploring many-body dynamics at the single atom level”
Jorg Schmeidmayer
“Recurrences in many body systems out of equilibrium”
Markus Greiner
Andre Eckardt
“Floquet engineering of interactions”
Evening Session: 16:30-19:00. Chair: Arijeet Pal
Juliette Simonet
“Floquet engineering in periodically driven optical lattices and beyond”
Suchitra Sebastian
“Unconventional Fermi surface in an insulator”
John Harter
“Multipolar electronic nematic order in a spin-orbit-coupled metal”
Eugene Demler
“Polaron dynamics: from condensed matter systems to ultra cold atoms”
Meadows dinner banquet @ 7.30pm
FRI
Morning session: 8:00-10:30
Ivar Martin
“Topological frequency conversion in strongly driven quantum systems”
Sid Parameswaran
Vedika Khemani
“Driven phases of quantum matter”
Anatoli Polkovnikov
“Variational approach to counter-diabatic driving protocols”
Evening Session: 16:30-19:00
Mari-Carmen Banuls
“Quantum information, tensor networks and many body localization”
Fabian Heidrich-Meissner
“Efficient density matrix renormalization group method for nonequilibrium electron-phonon problems”
Gil Refael
Ehud Altman
SAT